Budowa Stron i Sklepów Internetowych ☎   +48 885 550 000     info@webstudio.com.pl

  Budowa Stron i Sklepów Internetowych
☎   +48 885 550 000     info@webstudio.com.pl

O NAS STRONY INTERNETOWE SKLEPY E-COMMERCE COPYWRITING GRAFIKA INTERNETOWA KONTAKT CENNIK PORADNIK

Jak wybrać wydajny hosting?
Kluczowe parametry hostingu


Kluczowe parametry wpływające na szybkość działania hostingu

Na co zwrócić uwagę wybierając hosting

Hosting jest bardzo istotnym elementem mającym wpływ na szybkość ładowania i wydajność Twojej witryny internetowej. Analizując ofertę hostingową pod kątem wydajności, zwróć uwagę na kilka kluczowych parametrów, które mogą powodować opóźnienia ładowania, oraz ryzyko pojawienia się błędów przy nadmiernym obciążeniu serwera. Przeglądając oferty, uważaj na typowo marketingowe hasła typu: "nieograniczony transfer", "najszybszy" czy "hosting dla Wordpressa”. Potrafią mijać się z prawdą i wprowadzać w błąd. Dzięki tym wskazówkom dowiesz się na co zwrócić szczególną uwagę i znajdziesz szybki, wydajny i niedrogi serwer, precyzyjnie dopasowany do potrzeb Twojej witryny.


Ważniejszy jest typ dysków niż ich pojemność

Rodzaje dysków serwerowych

Firmy hostingowe przede wszystkim eksponują informacje dotyczące pojemności dyskowej na udostępnianym serwerze. Chociaż liczby zawsze robią dobre wrażenie, to jednak technologia wykonania dysków jest o wiele istotniejszym parametrem od jego pojemności. Informacja ta bywa nieraz skrzętnie ukrywana. Od zastosowanej technologii wykonania dysku zależy czas reakcji na polecenia kierowane do serwera, między innymi to, jak szybko wyświetli się Twoja strona albo sklep internetowy. Obecnie oferowane są 3 typy dysków: HDD, SSD oraz SSD NVMe. Który z nich jest najlepszy?

  • ❯  HDD (hard disc drive) to standardowy dysk talerzowy. Dane zapisywane są na magnetycznych talerzach. Jest to już nieco archaiczna konstrukcja, która charakteryzuje się niską szybkością zapisu i odczytu oraz wolną reakcją na żądane polecenia. HDD ma też swoje zalety - jest o wiele tańszy niż inne technologie. W związku z tym znajdziesz wiele firm hostingowych oferujących nawet kilkanaście gigabajtów powierzchni w dobrej cenie. Jest to dobre rozwiązanie wyłącznie wtedy, gdy zależy Ci na gromadzeniu dużej ilości plików (np. zdjęcia, filmy, muzyka) a prędkość i wydajność nie jest aż tak istotna,
  • ❯  SSD (solid-state drive) będzie znacznie lepszym rozwiązaniem jeśli zależy Ci na szybkości działania serwisu. SSD jest znacznie wydajniejszą technologią niż HDD i na pewno przyczyni się do krótszego czasu ładowania Twojej strony. Są to dyski półprzewodnikowe, których działanie oparte jest na pamięci flash. Brak elementów ruchomych oraz konstrukcja półprzewodnikowa sprawiają, że takie dyski oferują o wiele większą przepustowość, niż ta, zastosowana w technologii HDD,
  • ❯  NVMe (Non-Volatile Memory Express) to najnowszy protokół przesyłania danych. Został zaprojektowany dla pamięci półprzewodnikowych SSD. Dzięki niemu możliwa jest bezpośrednia komunikacja między dyskiem SSD a procesorem. Protokół ten zapewnia doskonałą przepustowość oraz znakomitą szybkość, zwiększa więc wydajność obsługiwanych aplikacji. W niedalekiej przyszłości ta technologia zastąpi dyski SSD jako nowy standard w tej branży. Dyski NVMe są około 10 razy szybsze od klasycznych SSD. Stanowią więc najlepszy wybór, gdy kwestią jest prędkość odczytu i zapisu.

Przydział CPU procesora i pamięci RAM

Pamięć RAM jako parametr hostingu

Działanie hostingu uzależnione jest od wielkości zastosowanych limitów. Najistotniejszy jest przydział procesora i pamięci RAM. Podobnie jak w przypadku naszego komputera, również na serwerze za wszystkie wykonywane operacje odpowiadają właśnie te podzespoły. Taktowanie jednostki CPU (czyli procesora) informuje o tym, ile procesów będzie przetwarzanych w danym momencie. Konieczność wykonywania wielu czynności jednocześnie powoduje, że jest to jednym z kluczowych czynników odpowiadających za prędkość hostingu. Na optymalnym poziomie dobrze jest dysponować co najmniej jednym rdzeniem procesora o częstotliwości 1 GHz. Pamiętaj, że czym wyższa częstotliwość CPU, tym lepiej.

Pamięć RAM bierze udział w każdej operacji którą użytkownik wykonuje na stronie. Nawigacja po podstronach serwisu, wyświetlenie grafiki czy przesłanie formularza kontaktowego wymaga odpowiedniego zaangażowania pamięci operacyjnej, aby dane żądanie mogło być szybko przetworzone. Z uwagi na to, każdy hosting powinien gwarantować odpowiednią ilość przydzielonego RAM-u. Sprawdź, czy jest to co najmniej 1 GB pamięci.

Pamięć podręczna serwera

Silniki pamięci podręcznej (cache) skracają czas potrzebny do przesłania odpowiedzi na żądanie wysłane do serwera. Dzięki cachowaniu danych wiele operacji, zamiast na dysku twardym serwera, jest przetwarzana w pamięci operacyjnej. Zapewnia to szybszą reakcję na żądania użytkownika strony. W związku z tym, zobacz, czy Twój pakiet hostingowy korzysta z silników pamięci Redis lub Memcached. Nie musisz niczego samodzielnie konfigurować. Wystarczy włączyć ich obsługę w panelu hostingu, oraz aktywować taką usługę w kokpicie swojej strony (np. WordPress czy PrestaShop) za pomocą dedykowanej wtyczki.


Oprogramowanie serwera

Oprogramowanie serwera

Oprogramowanie serwerowe jest niezbędne do tego, aby pliki umieszczane na hostingu były dostępne przez Internet. W większości przypadków powszechnie stosowany jest Apache. Jest bardzo popularny na całym świecie, ze względu na rozbudowaną dokumentację techniczną oraz szerokie możliwości instalacji dodatkowych modułów.

Jeżeli korzystasz z systemów CMS i zależy Ci na dużej prędkości, poszukaj hostingu który oferuje system LiteSpeed. To rozwiązanie jest w pełni kompatybilne z Apache, zwiększając jednocześnie wydajność PHP przy mniejszym wykorzystaniu zasobów serwera. Poza zwiększeniem szybkości LiteSpeed wspomaga również działania w zakresie optymalizacji strony, za pomocą współpracującej z serwerem wtyczki „LiteSpeed Cache” dla popularnych systemów CMS, takich jak WordPress, Prestashop, OpenCart czy XenForo.
LiteSpeed potrafi być nawet 80 razy bardziej wydajny od Apache. Zmniejszając obciążenie PHP strona będzie działała szybciej, będzie bardziej stabilna oraz zyska znacznie większą odpornością na ataki typu DDoS (skutkujące zablokowaniem strony podczas nagłego zwiększenia zapytań do zasobów serwera).

Wersja języka PHP

Na serwerze powinna być domyślnie zainstalowana najnowsza wersja języka PHP. Usprawnia to szybkość działania i ma istotny wpływ na bezpieczeństwo Twojego serwisu. Gdy strona www albo sklep internetowy zbudowany jest na platformie WordPress, Woocommerce albo innym gotowym systemie zarządzania treścią, jest to szczególnie istotne. W przypadku nieaktualnej wersji PHP może się okazać, że instalacja czy aktualizacja którejś wtyczki lub motywu zostanie wstrzymana i nie będzie możliwe uruchomienie ważnego komponentu.

Język programowania PHP liczy już 26 lat i jest na bieżąco aktualizowany. Najnowsza wersja, czyli PHP 8.0 została opublikowana 26 listopada 2020 roku i wprowadziła szereg przydatnych funkcjonalności dotyczących szybkości i bezpieczeństwa tego języka.

Limit jednoczesnych operacji PHP

Firmy hostingowe ustalają również limity jednoczesnych procesów PHP. Zapobiega to rezerwacji całych zasobów serwera tylko dla jednej strony czy aplikacji, utrudniając innym witrynom prawidłowe funkcjonowanie. Jeżeli limit jednoczesnych procesów PHP jest zbyt niski, to podczas przeglądania witryny przez dużą liczbę użytkowników jednocześnie, poszczególne procesy będą oczekiwały w kolejce, zamiast być wykonywane od razu. Takie minimalne opóźnienie może mieć negatywny wpływ na ładowanie poszczególnych komponentów witryny. Im wyższy limit jednoczesnych procesów PHP, tym więcej odwiedzających będzie w stanie płynnie korzystać ze strony w tym samym czasie. Obsługa na poziomie 10 procesów jednocześnie to absolutne minimum.

Gdy podejmiesz z nami współpracę w zakresie budowy strony www, sklepu e-commerce, bloga albo jakiejkolwiek innej aplikacji internetowej, problem wyboru hostingu zniknie! Nawet się nie pojawi, bo zrobimy to za Ciebie. Skontaktuj się z nami.

Logo webstudio Warszawa

Autor: Webstudio
Data publikacji: 20-06-2022 | Aktualizacja: 20-02-2024

Oceń artykuł:

>